+381 11 26 45 624 | +381 11 36 29 171 | ponedeljak – petak 10:00 – 17:00h. subota 09:00 – 14:00 | Balkanska 28, Beograd   rezervacije@travellino.rs _

IZLETI EVROPA

SHOPPING

proba ponuda aranzmana

ČAROBNA SRBIJA jednodnevni izleti

   SAJMOVI

IBACTECH 2024 - ISTANBUL 14. MEĐUNARODNI SAJAM PEKARSTVA, POSLASTIČARSKIH MAŠINA, SLADOLEDA, ČOKOLADE I TEHNOLOGIJE 2 noćenja

ČAROBNA SRBIJA
manifestacije

FORMULA 1

ATINA 3 noćenja

AZURNA OBALA 2 noćenja

BEČ 1 noćenje

BEČ 2 noćenja

BEČ 3 noćenja

BUDIMPEŠTA 1 noćenje

BUDIMPEŠTA 2 noćenja

BUDIMPEŠTA 3 noćenja

DRAKULA TURA 2 noćenja

DRAKULA TURA I BUKUREŠT 3 noćenja

ISTANBUL 3 noćenja

KRAKOV 3 noćenja

MILANO 2 noćenja

OHRID 3 noćenja

SARAJEVO 2 noćenja

SEVERNA ITALIJA 2 noćenja

TEMIŠVAR 1 noćenje

TOSKANA 3 noćenja

TREBINJE 2 noćenja

VESELI AUTOBUS IZNENAĐENJA 2 noćenja

 UNIVERZALNA NASLOV 4

EVROPSKI GRADOVI autobusom

aranžmani bus
aranžmani bus
Aranžmani bus

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

aranžmani bus
aranžmani bus

SLOVAČKA

univerzalni Aranžmani bus

zamenljivi toogle

Aranžmani bus

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Aranžman bus

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Aranžman bus

Univerzalna država 1

Aranžman bus

Univerzalna država 2

SPA &WELLNESS

Spa % wellness

LETO 2020.

  Grčka ponuda aranžmana

  Turska ponuda aranžmana

ZIMOVANJE

zIMOVANJE

KRSTARENJE

DALEKE DESTINACIJE

ARANŽMANI

avionom

UNIVERZALNI NASLOV 7

bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (2)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (5)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (6)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (4)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (1)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (3)
previous arrow
next arrow
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (2)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (5)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (6)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (4)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (1)
bukurest-rumunija-putovanje-autobusom-vikend (3)
previous arrow
next arrow
Shadow

Bukurešt – vodič za putovanje

Bukurešt je poznat po svojim širokim bulevarima sa drvoredima, čuvenim zdanjima Belle Époque i po životu na visokoj nozi. Grad Bukurešt je nekada nosio i naziv „Mali Pariz”. Bukurešt je danas kombinacija starog i novog, grad koji se nalazi nedaleko od Beograda i koji bi svakako vredelo posetiti i videti šta ima da nam ponudi.
Pročitajte sve važne informacije za putovanje u Bukurešt, koje znamenitosti u Bukureštu morate obići i kako se snaći ako pođete na uzbudljivo vikend putovanje.

Opšte informacije o Bukureštu
Bukurešt, jedan od najvećih gradova Jugoistočne Evrope, glavni grad, industrijski, kulturni kao i trgovinski centar Rumunije. On se nalazi u južnom delu zemlje, tačnije u pokrajini Vlaška, na reci Dambovici pored koje se niže sedam jezera, a kroz centralni deo Bukurešta protiče reka Kolentina. U Bukureštu postoji i sedam brda.
Bukurešt nosi epitet „Malog Pariza“ ili „Pariza Istoka“.
Bukurešt ima oko 2 miliona stanovnika i prostire se na 285 km². U EU je na šestom mesto po broju stanovnika. Klima u gradu je umereno kontinentalna, sa toplim i suvim letima i hladnim zimama. Prosečna letnja temperatura je oko 29 stepeni, a prosečna zimska oko 2 stepena.

Kratka istorija Bukurešta
Bukurešt je naseljen još od praistorije, tačnije u V veku p.n.e., a prvi pisani dokument o sadašnjem gradu datira iz 1459. godine. Ime grada potiče od imena patira Bukura, koji je svojom muzikom uveseljavao stanovništvo pa su gradu dali ime po njemu, što u prevodu znači „Radost“.
Između dva svetska rata ovaj divni grad je dobio naziv „Mali Pariz“, zbog svojih neoklasicističkih zgrada. Mnogo zdanja je razrušeno i uništeno u ratovima i zemljotresima u XX veku.
Poslednjih godina, Bukurešt se oporavlja i doživljava ubrzani kulturni i ekonomski procvat.

Korisne informacije
Udaljenost od Beograda do Bukurešta automobilom iznosi 593 km i potrebno je oko 8 h vožnje.
Bukurešt ima dva međunarodna aerodroma. Jedan od njih je aerodrom Henri Coandakoji se nalazi severno, u gradu Otopeni, a Međunarodni aerodrom Aurel Vlaicu koji se takođe nalazi severno od Bukurešta, tačnije 8 km i sa gradom je povezan autobuskim linijama i taksi službama.
Glavna železnička stanica u Bukureštu jeste Gara de Nord (Severna stanica). Bukurešt je povezan direktnim železničkim linijama sa svim većim gradovima regiona i Evrope, poput Beograda, Budimpešte, Varne, Sofije, Beča, Kijeva, Moskve itd. U gradu postoji jos pet železničkih stanica, a neke od njih su: Basarab, Obor, Baneasa, Progresu.
Bukurešt je takođe i pravi čvor nacionalnih puteva za motorna vozila, a neki od tih puteva povezuju Bukurešt i sa glavnim gradovima Bugarske, Ukrajine i Mađarske. Valuta koja se koristi ovde je rumunski lev, a naravno zvanični jezik jeste rumunski jezik.

Znamenitosti u Bukureštu i druge atrakcije koje morate obići
Kuća slobodne štampe
Na ulazu u Bukurešt se nalazi Kuća slobodne štampe, koja je izgrađena 1956. godine. U ovom grandioznom zdanju se nalaze novinske agencije.
Trijumfalna kapija (na rumunski način)
Trijumfalna kapija je podignuta u čast svima onima koji su se borili u Prvom Svetskom Ratu. Izgrađena je prvo od drveta 1922. godine, a 1936. rekonsturisana u granitu. Možete se popeti na vrh kapije, odakle se vidi panorama čitavog grada.
Calea Vistorei (Avenija Pobede)
Jedna od najlepših i najstarijih ulica u Bukureštu jeste Calea Vistorei ili Avenija Pobede. Izgrađena je 1692. godine. Danas je najmoderija i najekskluzivnija ulica u gradu.
Kantakuzinova palata
Kantakuzinova palata je izgrađena u francuskom eklektičkom stilu, između 1898. i 1900. na zahtev tadašnjeg premijera Grigorija Kantakuzina. U njoj se danas nalazi muzej George Enescu. Da je locirana u regiji Transilvanija, sigurno bi tekst – dvorci Transilvanije koje morate videti, bio još potpuniji, od onoga što već nudi.
Vojni klub
Vojni klub je zgrada koja je urađena u neoklasičnom stilu. Ovu zgradu je projektovao poznati rumunski arhitekta Dimitrije Majmaroju. Vojni klub je podignut 1912. godine i služio je potrebama rumunske vojske, od kulturnih pa do obrazovnih programa.
Palata Parlamenta ili Narodna Palata
Palata Parlamenta je najveća poslovna zgrada na svetu posle Pentagona i treća najveća po obimu. Ovo predivno zdanje je delo komunističke epohe. Na zgradi je radlio 700 arhitekata i 20.000 radnika. Poseduje 12 spratova i 1100 soba. Ispod zemlje se nalaze 4 sprata još kao i nuklearni bunker. Unutrašnjost zgrade je podjednako impresivna kao i spoljašnjost. Enterijer je prepun luksuznih kristalnih lustera, mozaika, pozlate, mermera, podova prekrivenih raskošnim tepisima. Danas je Palata Parlamenta sedište Skupštine, međunarodnih sastanaka i konferencija.
Stari centar grada – stari grad u Bukureštu
Stari centar grada, poznatiji kao oblast Lipscani je nezaobilazno mesto za turiste. Ova oblast je zadržala svoj šarm, i u njoj se nalazi mnoštvo prodavnica antikviteta, umetničkih galerija, simpatičnih malih kafea…
Ovde se takođe nalazi i Stara prinčeva palata, izgrađena u XV veku, od strane Vlade Drakule, koji je u podrumima palate držao zatvorenike. Ovde je pronađen i najstariji dokument o gradu koji datira iz 1459. godine. U blizini ove palate nalazi se i Stara dvorka crkva, koja se smatra za najstarijom crkvom u Bukureštu, i datira iz 1559. godine. Ova crkva je nekada bila mesto krunisanja rumunskih princeza, a tu su i sačuvane šestaestovekovne freske.
Trg Revolucije
Trg revolucije je izuzeno lep i važan trg, a u Rumuniji i šire je naravno poznat je po istorijskim događajima sa dugogodišnjim liderom države – Čaušeskuom. Tu se nalaze: Kraljevska palata, zatim Rimski Ateneum, Narodni Muzej Umetnosti Rumunije, Hotel Atenina palata i crkva Kreculesku.
• Kraljevska palata je izgrađena između 1927. i 1937. godine u neoklasičnom stilu.
• Rimski Ateneum je izgrađen 1888. godine, a isfinansiran je skoro u potpunosti od priloga koje su prikupljali građani. Delo je francuskog arhitekte Alberta Gajerona. Ovo zdanje podseća na antičke hramove. Rimski Ateneum poseduje veliku dvoranu gde se održavaju koncerti rumunske filharmonije.
• Narodni Muzej Umetnosti Rumunije je zdanje koje je nekada bilo kraljevska palata i nalazi se na Trgu Revolucije. U njemu se nalaze tri galerije i ima kratku ali zadivljujuću istoriju monarhije.
• Crkva Kreculesku je sagrađena 1722. godine od crvene cigle. Freske na zidovima je radio čuveni rumunski slikar George Tataresku.
Univerzitetski trg u Bukureštu
Univerzitetski trg predstavlja najprometnije mesto u Bukureštu. Tu se nalaze Univerzitet Bukurešta, Narodno pozorište, palata Sutu, bolnica Koltea. U palati Sutu se nalazi Istorijski muzej Bukurešta. Ispod trga se nalazi podzemni prolaz u kojem se nalaze prodavnice i restorani.
Crkve i muzeji
Bukurešt ima dosta crkvi koje datiraju iz XVIII i XIX veka. Neke od njih su:
• Crkva Apostola
• Metropolotska crkva
• katedrala Sv. Jozefa
• crkva sv. Nikole
• Stavropoleos crkva.
U Bukureštu se nalazi dosta jevrejskih hramova i zgrada, jer je upravo Bukurešt jedan od najstarijih jevrejskih centara u Rumuniji. Tu se nalazi:
• Muzej jevrejske zajednice u Rumuniji Dr. Moses Rosen,
• Koralni hram, kao i
• sinagoga Yeshoah Tova.

Najpoznatiji muzeji u Bukureštu su:
• Muzej umetničkih zbirki
• Seoski muzej
• Muzej rumunske železnice
• Tehnički muzej
• Muzej Teodor Paladi
• Nacionalni vojni muzej
• Nacionalni geološki muzej i mnogi drugi.

Parkovi i bašte u Bukureštu
Parkovi i bašte predstavljaju pravu atrakciju u Bukureštu.
Bašta Cismigiu je otvorena 1860. godine i najstariji je park u gradu. Iz rumunskih planina u baštu je doneto preko 30.000 stabala i biljaka, a egzotične vrste donete su iz Beča. Ovaj park predstavlja pravi raj na zemlji, predstavlja idealno mesto za šetnju i odmor.
Botanička bašta poseduje preko 5.000 vrsta biljaka iz Rumunije i celog sveta. Tu se nalazi i prelepa zgrada, u kojoj je i Muzej Botaničke bašte.
Park Karola I je jako veliki park sa predivnom okolinom. Leti se u ovom parku održavaju kulturne manifestacije i koncerti. U parku se nalazi i spomenik komunističkog vođe Georga Deja, kao i večni plamen koji označava mesto groba.
Park Herastrua se prostire od Trijumfalne kapije pa sve do mosta Baneasa, nalazi se na jezeru Herastrua koje pokriva površinu gotovo od tri četvrtine kvadratnog kilometra. U ovom parku se nalazi mnogo atrakcija, kao i mogućnosti za različite aktivnosti poput iznajmljivanja čamaca, teniskih terena, a tu su i terase sa pogledom na jezero.
Na obalama jezera nalazi se i Selo muzej koje je osnovano 1936. godine i ima preko 300 drvenih kuća, crkava, vetrenjača… Najstarije kuće su čak iz 17. veka. Selo Muzej ima kolekciju od 50 zdanja koji prikazuju istoriju i dizajn ruralne arhitekture Rumunije.
U okolini parka se nalaze ulice u kojima se nalaze prelepe vile u neoklasičnom stilu i art nuvo stilu. U ovom delu grada žive oni sa malo dubljim džepom.
Treba napomenuti da se u Bukureštu nalazi 37 muzeja, 22 pozorišta, 2 operske dvorane, 3 koncertne dvorane, 18 umetničkih galerija i veliki broj biblioteka i knjižara.

Izleti iz Bukurešta
Bukurešt može biti odlična polazna tačna za razgledanje okolne Rumunije.
Ako imate viška vremena predlažem vam da napravite izlet do jezera i manastira Snagov koji se nalazi u prelepom prirodnom okruženju. Manastir se nalazi na malom ostrvu na jezeru i do njega se samo može doći čamcem.
Još neki od predloga jesu da napravite izlet do zamka Peleš, manastira Sinaja, Drakulinog zamka, srednjovekovnog grada u Branu. Oni koje zanima tradicionalni život mogu posetiti manastir Horezu.

Restorani
Rumunska kuhinja je bila pod uticajem turske, srpske, mađarske i nemačke kuhinje. Dosta se ovde služe veoma ukusne čorbe, kao i šnicle, đuveč, musaka, i nešto veoma slično ćevapima. Omiljena poslastica u Rumuniji jesu palačinke.
Mnogi hvale rumunska vina za koje važi duga tradicija 3 milenijuma. Rumunija je po proizvodnji vina na devetom mestu, a najviše se proizvode svetla vina.
Rumuni su poznati i po rakiji od šljiva, i ne, to nije ona naša dobra stara “šljivovica”, ali ipak predstavlja pravu atrakciju za sve turiste koji posete Bukurešt. Rumuni su drugi u svetu po proizvodnji šljiva.

Zabava i noćni provod u Bukureštu
Bukurešt ima veoma dobru ponudu kada je provod u pitanju. Klubovi rade po celu noć, a cene ulaznica su veoma niske.
Barovi u Bukureštu nude odlične koktele i strana piva. Džez je veoma popularan u Rumuniji, i Bukurešt ima velik broj džez klubova. Ukoliko ste ljubitelji klasične muzike posetite Ateneul Roman. Fantastičan program nudi i Narodno pozorište. Opere i predstave su sve na rumunkom jeziku. Balet se prikazuje u Opera Romana.
Treba napomenuti da je prema pisanju onlajn časopisa slate.fr, Bukurešt proglašen za najkul grad Evrope. Izabran je za najkul grad na osnovu nekoliko kriterijuma, kao što su: cene piva, broj studenata u gradu, i broj mesta gde turisti mogu da se zabave.

Šoping u Bukureštu
Šoping u glavnom gradu Rumunije je nešto što svakako ne bi smeli propustiti. Nekoliko godina unazad, otvoren je velik broj šoping centara, marketa, supermarketa, modnih butika, prodavnica antike, umetničkih dela i suvenira, knjižara… Ipak, mnogi češće u Rumuniji odlaze u šoping u Temišvaru, koji je znatno bliža vikend destinacija od Bukurešta.

Posetite ovaj neverovatni grad i uživajte u onome što on može da vam ponudi. Jedno je sigurno Bukurešt vas neće ostaviti ravnodušnim i oduševiće vas svojim fenomalnim izgledom i šarmom.

 

 

copyright by TRAVELLINO